Jak nauczyć dziecko jeść zdrowo?

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było zdrowe i dobrze się rozwijało. Dlatego dbamy o każdy aspekt życia malucha. W tym o zdrową i zbilansowaną dietę.

Zdrowe odżywianie dziecka — jak budować dobre nawyki już od pierwszego dnia życia?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że małe dzieci są doskonałymi obserwatorami. Bacznie śledzą co robią ich rodzice. Dlatego jeśli chcemy, żeby nasze dziecko dobrze się odżywiało  dbajmy też o to co pojawia się na naszych talerzach .

Trudno przekonać malucha do jedzenia warzyw i owoców, jeśli my na co dzień preferujemy fast foody i gotowe dania.

Jak rozszerzać dietę dziecka?

Po ukończeniu pierwszego roku życia maluch może praktycznie bez ograniczeń poznawać nowe produkty i potrawy. Dlatego warto stopniowo urozmaicać jego dietę. Co jakiś czas na naszym stole powinny pojawiać się nowe produkty spożywcze. Nie zrażaj my się jeśli nasze dziecko nie polubi od razu pomidorów czy brokuła.  Podawajmy ten sam produkt kilka razy. Być może nasze dziecko potrzebuje więcej czasu, żeby rozsmakować się dalej potrawie.  Może się też zdarzyć, że pomimo naszych starań dziecko nie polubi jakiegoś warzywa czy owocu.

Nie ma w tym nic dziwnego, przed każdy z nas ma własne preferencje żywieniowe.

Ważniejsza jest różnorodność.

Dziecko w kuchni i na zakupach.

Dobrym pomysłem jest zabieranie dziecka na zakupy spożywcze i wspólne przygotowanie posiłków. Oczywiście poziom zaangażowania dziecka powinien być dostosowany do jego wieku i możliwości. Wspólne gotowanie to świetna okazja , żeby nauczyć się wybierać odpowiednie produkty.  To z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Od najmłodszych lat uczymy dziecko, żeby starannie czytało etykiety na produktach spożywczych. Ten nawyk sprawi, że automatycznie będzie wybierać tylko to, co jest zdrowe.

Małe pokusy.

Nie popadajmy od razu ze skrajności w skrajność.
A co się stanie jeśli nasze dziecko zechce spróbować frytek czy słodyczy? Każdemu z nas od czasu do czasu przydarzają się małe, kulinarne grzeszki. Nic w tym złego… Odstępstwa od zdrowej diety nam nie zaszkodzą. Oczywiście pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek i będziemy jeść słodycze czy słone przekąski rzadko. I tego uczmy nasze dzieciaki.

Podsumowując,

zdrowe nawyki u dziecka powinnyśmy wyrabiać od pierwszych miesięcy jego życia. Dzięki temu zdrowe odżywianie stanie się czymś zupełnie naturalnym tak jak mycie zębów czy bajka na dobranoc.  Starajmy się też sami jeść zdrowo. 

W pierwszych latach życia jesteśmy dla naszego dziecka najważniejszymi autorytetami.

Wykorzystajmy to w dobrym celu.

Autor

  • Zajmuje się popularyzacją nauki i zagadnień finansowych. W swojej pracy bierze za cel satysfakcję i wysoki poziom nauczania uczniów. Jako pasje obrała muzykę klasyczną i nurkowanie.