Jak grać na giełdzie GPW?

Gra na giełdzie, czyli poniekąd inwestowanie, wiąże się z chęcią pomnażania swojego majątku. Jednak bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności, giełda może stać się jedynie rozrywką, bez większego znaczenia dla naszego portfela. Zdobyta wiedza może okazać się przydatnym narzędziem do spekulowania. O wygranej w dużej mierze decydować będzie szczęście. Do gry na giełdzie należy podejść z pewną rezerwą, że istnieje duże prawdopodobieństwo straty.

Aby stać się częścią GPW wystarczy tylko zarejestrować swój rachunek maklerski bądź utworzyć konto Forex. Ta dostępność jest zarazem cechą pozytywną jak i negatywną. Łatwość z jaką można stać się nagle inwestorem, powoduje, że wielu początkujących adeptów ponosi straty. Wynika to z jednego z głównych powodów, którym kieruje się także jeden z najlepszych inwestorów giełdowych Warren Buffett, czyli, że „nikt nie lubi bogacić się powoli”. Niestety do każdej sfery życia związanej z finansami, należy podejść umiejętnie, bez pośpiechu i przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Zaczynając inwestować na giełdzie ważne jest, aby poznać analizę techniczną jak i fundamentalną tego procesu.

Przydatna może okazać się wiedza z zakresu makroekonomii, polityki monetarnej, matematyki jak również statystyki, dzięki której łatwiej zauważy się zmiany zachodzące na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych funkcjonują dwa poziomy spółek: główny parkiet oraz tak zwany New Connect. Dla osób zaczynających inwestowanie, zaleca się pierwszą opcje, gdyż jest ona bezpieczniejsza. Można na niej znaleźć oczywiście spółki generujące kilkadziesiąt procent realnej stopy zysku, jednak przy jednoczesnym zwiększeniu ryzyka. Dla osób niedoświadczonych lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie mniejszej ilości spółek w „portfelu” przy jednoczesnym zwiększonym jego wahaniu i możliwości oczekiwania większej stopy zwrotu.

Każdy inwestor ma za cel maksymalizację zysków przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.

Samo inwestowanie na giełdzie i jej mechanizmy nie są skomplikowane. Problemem, który może przysporzyć emocji i kłopotów są transakcje i świadomość realności, że zainwestowane pieniądze można stracić. Kluczem do opanowania emocji i podejmowania odpowiednich decyzji jest dyscyplina, która wiąże się ze strategią. W przypadku, kiedy strategia okaże się nic nie warta, dzięki dyscyplinie łatwiej będzie przeanalizować co poszło nie tak i przy kolejnej inwestycji nie popełnić tych samych błędów.

Inwestowanie związane jest zawsze z planowaniem. Dzięki obserwacji i zauważaniu postępujących procesów na GPW, łatwiej można zamknąć nierentowną inwestycję i nie dopuścić do straty kapitału. Plan pomoże również wyciągnąć wnioski, szczególnie z nieudanych inwestycji, co zaprocentuje dodatnio przy kolejnych inwestycjach.

Bycie gotowym na zysk jak również umiejętność ponoszenia porażek jest ważnym czynnikiem podczas inwestowania na GPW. Każdy obrót finansami może przynieść zarówno zysk jak i stratę. Ważne, aby w chwili, gdy dostrzegamy, że nasz plan inwestycyjny generuje koszty, umieć się w porę z niego wycofać i przeanalizować jego słabe strony. Jeżeli natomiast mamy dobrą passę i inwestycja się zwraca a nawet przynosi zyski, należy nie dać się ponieść wodzy fantazji i wciąż bacznie obserwować zachowania na GPW, gdyż chwila nieuwagi, zbyt odważne posunięcie i możemy zaprzepaścić to co udało nam się osiągnąć.

Do grania na giełdzie nikt nas nie zmusi, ale także nikt nie zabroni próbować. Tworzenie własnej strategii, analiza błędów jak i odnoszonych finansowych zwycięstw, jest podstawą do budowania swojej pozycji w świecie inwestorów. Oczywiście nie od razu zacznie się zarabiać i wiele zależy od szczęścia. Może się jednak okazać, że podjęcie ryzyka się opłaci.

Autor

  • Zajmuje się popularyzacją nauki i zagadnień finansowych. W swojej pracy bierze za cel satysfakcję i wysoki poziom nauczania uczniów. Jako pasje obrała muzykę klasyczną i nurkowanie.

2 thoughts on “Jak grać na giełdzie GPW?”
  1. Inwestowanie na giełdzie nie jest łatwe, ale nie jest też niedostępne dla zwykłych ludzi. Warto poznać podstawy inwestycyjne, żeby na samym początku nie utopić pieniędzy. Czyli potrzebna będzie lektura internetu i książek.

  2. Analiza techniczna i fundamentalna nie są wystarczające, by zarabiać na giełdzie, jednak są absolutnymi podstawami by poznać prawa rządzące giełdą. Jeśli nie poznacie podstaw, to nie ma szans by ogarnąć resztę materiału.

Comments are closed.